Plakat konferencji Zbrodnia wielkopolska 1939

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza 11 września br. na konferencję poświęconą słabo znanej zbrodni hitlerowskiej na elitach Wielkopolski.

Współorganizatorem wydarzenia jest pracownik naszej Uczelni profesor Lechosław B. Dworak.

Konferencja odbędzie się w Leszczyńskiej Galerii Książki. Początek o 16:30. Wstęp wolny.

Informacje na temat konferencji

W Lasach Palędzko-Zakrzewskich morderstw zaczęto dokonywać w październiku 1939 roku. W bieżącym roku wypada więc 85. rocznica początku zbrodni. W masowych grobach-dołach – w kilka lat okupacji znalazły się ciała tysięcy osób: powstańców wielkopolskich, studentów, profesorów, nauczycieli, działaczy społecznych, harcerzy, ziemian, duchownych, kolejarzy.

Podczas spotkania będzie mowa o tym co działo się w lasach pod Zakrzewem, ile dziś wiemy o ofiarach i jak je upamiętniono?

Program Konferencji

16:30 Wstęp i prowadzenie: Marta Szczesiak-Ślusarek (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)

16:40 Prezentacja wystawy elementarnej „Operacja Tannenberg”: Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)

17:00-17:20 ,,Masowe egzekucje w lasach Palędzia i Dąbrówki k. Poznania w 1939 roku. Czy tamtejsze doły śmierci kryją prochy zamordowanych Polaków z Leszna i okolic?” Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)