Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza 11 września br. na konferencję poświęconą słabo znanej zbrodni hitlerowskiej na elitach Wielkopolski.
Współorganizatorem wydarzenia jest pracownik naszej Uczelni profesor Lechosław B. Dworak.
Konferencja odbędzie się w Leszczyńskiej Galerii Książki. Początek o 16:30. Wstęp wolny.
Informacje na temat konferencji
W Lasach Palędzko-Zakrzewskich morderstw zaczęto dokonywać w październiku 1939 roku. W bieżącym roku wypada więc 85. rocznica początku zbrodni. W masowych grobach-dołach – w kilka lat okupacji znalazły się ciała tysięcy osób: powstańców wielkopolskich, studentów, profesorów, nauczycieli, działaczy społecznych, harcerzy, ziemian, duchownych, kolejarzy.
Podczas spotkania będzie mowa o tym co działo się w lasach pod Zakrzewem, ile dziś wiemy o ofiarach i jak je upamiętniono?
Program Konferencji
16:30 Wstęp i prowadzenie: Marta Szczesiak-Ślusarek (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)
16:40 Prezentacja wystawy elementarnej „Operacja Tannenberg”: Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)
17:00-17:20 ,,Masowe egzekucje w lasach Palędzia i Dąbrówki k. Poznania w 1939 roku. Czy tamtejsze doły śmierci kryją prochy zamordowanych Polaków z Leszna i okolic?” Tomasz Cieślak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu)
17:20-17:40 ,,Marsze Pamięci w Lasach Palędzko-Zakrzewskich (2019-2024), wołaniem o ujawnienie w kraju i na świecie prawdy historycznej o niemieckim ludobójstwie Polaków okresu 1939-1944 oraz godne upamiętnienie ofiar”: Zofia Dobrowolska (Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca Sami Swoi, inicjatorka Marszów Pamięci)
17:40-18:00 ,,Pomnik Pomordowanych Studentów Uniwersytetu Poznańskiego zlokalizowany w Lasach Palędzko – Zakrzewskich. Rekonstrukcja wieloletnich działań Studentów i Profesorów Akademii Medycznej w Poznaniu, zdefiniowanych w określeniu „Akcja Palędzie”: Lechosław B. Dworak (uczestnik Ceremonii Odsłonięcia Pomnika w 1971 roku)
18:20 Dyskusja